Juckerjev veliki načrt: iz proračuna EU le še slabih 7% plače evropskih poslancev in komisarjev, ostalo naj prispeva zasebni sektor


Kmalu po najavi paketa za rast, ki predvideva 300 milijard investicij v evropska prometna in digitalna omrežja, od katerih naj bi EU prispevala le petnajstino sredstev, torej 20 milijard, ostalo pa zasebni sektor, je predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker najavil, da se popolnoma enak pristop obeta vsem proračunskim porabnikom EU. Z novim načinom financiranja naj bi sel celo tako daleč, da bodo tudi za plače evropskih poslancev in komisarjev poslej večino sredstev morale prispevati države članice in predvsem zasebni sektor.

Natasha Bertaud, Junckerjeva predstavnica za stike z mediji, je na današnji tiskovni konferenci pojasnila nov pristop EK: »Predsednik Juncker je odločen, da se v EU s kar najmanjšimi sredstvi ponovno vzpostavi rast. Ko so mu visoki uradniki pojasnili multiplikativni učinek sredstev EU, ki je mnogo večji od, denimo, učinka sredstev držav članic, je sklenil, da ta princip kopira na vse proračunske porabnike. Predsednik Juncker je namreč prepričan, da če bodo države članice, in predvsem zasebni sektor, še najbolj mala in srednja podjetja, razumeli pomen in priložnost pri investicijah v velike čezmejne javne infrastrukturne projekte, in prispevali 15kratnik sredstev, ki jih bomo zanje namenili mi, potem lahko enako predvidevamo tudi za delovanje Evropskega parlamenta in Evropske komisije, vključno z našimi plačami.«

Od januarja 2015 dalje bo tako EU evropskim poslancem izplačevala le še slabih 450eur, za ostala sredstva do priblizno 6400eur bruto plače pa se bodo morali dogovoriti z državami članicami in zasebnimi podjetji. Evropskim komisarjem pa naj bi po novem EU izplačevala približno 1400eur, pojasnjuje Bertaudova.